Le kell kérni a lakás tulajdoni lapját, a Társasház Alapító Okiratát, az SZMSZ-t és tájékozódni arról, hogy pontosan milyen és mekkora helyiségek tartoznak a megvásárolandó lakáshoz, milyen szabályok érvényesek a házon belül (az SZMSZ tartalmazhat olyan korlátozó szabályozásokat, melyekkel érdemes tisztában lenni lakásvásárlás előtt, mint például háziállat tartása, irodai tevékenység, közös költség felosztásának szabályai).

A rezsiköltségekről legegyszerűbben úgy szerezhetünk információt, ha a tulajdonostól elkérjük az előző negyedévi / félévi közműre vonatkozó befizetéseket érintő igazolásokat. Persze, az igényeink változatossága miatt, ez is lehet csalóka, így érdemes felvenni a kapcsolatot a közös képviselővel. Ő tud adni továbbá tájékoztatást a Társasház gépészeti és szerkezeti állapotával kapcsolatban is, illetve, hogy milyen felújításokat tervez a Társasház, melynek költségei a későbbiekben minket fognak terhelni. 

Lehetőleg vásárlóként, mi gondoskodjunk a jogi képviselőről, tekintve, hogy a költségeket Magyarországon a szokásjog szerint a vevő fizeti. Magyarországon egyébként nincs törvény vagy jogszabály arra, hogy egy ingatlan adásvételnél a vevő vagy az eladó fizeti az ügyvédi díjat. Ennélfogva fizetheti teljes egészében a vevő, az eladó, de akár tetszőleges arányban meg is osztozhatnak rajta, azonban a mi érdekeinket csak a saját ügyvédünk fogja 100%-ban képviselni.

Az adásvételi szerződés talán legfontosabb része a birtokbaadási jegyzőkönyv, a birtokbaadás napjától rendelkezünk a lakás felett, vállalunk érte felelősséget. A birtokbaadási jegyzőkönyvben rögzíti az eladó és a vevő, a birtokbaadás napján a lakásban szolgáltató közműfogyasztást mérő készülékek gyáriszámát és állásást. Ezek a villanyóra, gázóra, hideg és meleg vízóra, esetleg hőmennyiségmérő, vagy fűtési költségosztó. A birtokbaadási jegyzőkönyvben rögzített adatokkal fogják a közműszolgáltatók ügyfélszolgálatain is rögzíteni az átadás tényét és a számlázás induló állását.

Minden felújítás előtt tájékoztassuk a tulajdonostársakat és a közös képviselőt a felújítás pontos időtartamáról, időszakairól (tájékozódjunk, hogy mely időszakokban lehet zajjal járó tevékenységet végezni) és elérhetőségünkről.

A felújítás mértékétől függően, kérjük ki szakember véleményét:

– lakáson belüli falbontás előtt statikus hozzájárulása szükséges

– gépészeti átalakítás esetén közműegyeztetéssel kell felkeresni a közös képviseletet

 – gázüzemű berendezések cseréje szintén szakember közbenjárását igényli (gázkészülékszerelő, fűtésszerelő, kémény állapota miatt közös képviselő)

– műemlék, vagy műemlék jellegű épületben a külső homlokzaton történő átalakításkor a védettséget felügyelő hatóság engedélyét kell kikérnünk

Kérem, forduljon hozzám bizalommal a furjak@furjak.hu e-mail címen vagy a +36 30 667 9055-ös telefonszámon. A képviselőváltás minden lépésében segítséget nyújtok, hogy az a leggördülékenyebben menjen.